25. november 2020. Katarína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Štedrý večer môže uštedriť aj nepríjemnosti

zdroj: getlike zdroj: getlike zdroj: getlike  22.12.2016 22.12.2016  

Najkrajšie sviatky roku plánuje väčšina z nás prežiť v pokojnej atmosfére, v kruhu svojich najbližších. Poisťovne však každoročne zverejňujú informácie o kurióznych poistných udalostiach. Na očiach by sme mali mať nielen horiace sviečky.

Štedrý večer sa v niektorých prípadoch môže pod vplyvom nepozornosti a nešťastnej náhody zmeniť na drámu. Svedčia o tom štatistiky súkromných poisťovní. Výnimkou nie sú krádeže vlámaním v chatových alebo záhradkárskych oblastiach. Značné škody na majetku však vedia zanechať aj sviečky bez dozoru. Napríklad na adventných vencoch alebo stoloch. Ku skratu môže dôjsť aj v prípade elektrických sviečok na vianočnom stromčeku, preto by sme ich nemali nechávať bez dozoru. Pre zaujímavosť, v Spojených štátoch amerických začne počas Vianoc horieť v priemere až 200 vianočných stromčekov.

Peňaženku, ale aj obytný priestor môže prevetrať i požiar kuchynskej linky. Zabúdať by sme nemali na rozpálený olej, ktorý sa používa k príprave štedrovečernej ryby. V mnohých prípadoch sa rozpálený olej totiž vznietil a následne sa plamene rozšírili na kuchynskú linku. V dostatočnej vzdialenosti by sme mali s otvoreným ohňom manipulovať aj v blízkosti záclon alebo závesov. Dôležité je dodržiavať pokyny výrobcov voskových a elektrických sviečok.

Ďalšia z poisťovní eviduje bizarnú škodovú udalosť v kúpeľni, pri výlove plávajúceho kapra vo vani. Pri manipulácii sa klzká ryba vyšmykla z rúk obyvateľov, pričom došlo k výraznému poškodeniu nábytku a doplnkov v kúpeľni. Nejedna slovenská rodina v rámci sviatočného zhonu pozabudla zastaviť prívod vody pre kapra vo vani a vytopila nielen svoju domácnosť, ale aj byt susedov.

Zdravie, no aj majetok vedia poškodiť i novoročné oslavy. Najmä podomácky vyrobená pyrotechnika, prípadne neodborná a nepozorná manipulácia s ňou. Klienti poisťovní nahlasujú v tomto prípade najmä škody na fasádach domov, zničené okná či autá.

Aby bolo vianočné obdobie skutočne štedrým, odborníci sa zhodujú v jednom. Domácnosť aj nehnuteľnosť by sme si mali adekvátne poistiť. „Záujem o poistenie nehnuteľnosti rastie hlavne z dôvodu dostupnosti hypoték, ktoré sú podmienené poistením nehnuteľnosti. Postupom času si klienti uvedomujú dôležitosť dobrého poistenia, pretože sú za samotnú nehnuteľnosť nútení zaplatiť čoraz viac peňazí. Obvykle nehnuteľnosť kupujú na úver a v prípade poistnej udalosti by pravdepodobne nemali dostatok prostriedkov na odstránenie škôd alebo na prípadné opravy,“ hovorí Katarína Pružincová, Produktový manažér pre poistné produkty zo spoločnosti DELUVIS.

Keď to príde

Poistenie nehnuteľnosti predstavuje prevenciu a pocit istoty. Ako postupovať po poškodení majetku, napríklad počas Vianoc alebo silvestrovských osláv? Radí Katarína Pružincová zo spoločnosti DELUVIS.

1.krok: vykonajte všetky opatrenia na zmiernenie možných škôd, predvídajte

2.krok: zdokumentujte škody na fotografiách

3.krok: kontaktujte poisťovňu

4.krok: riaďte sa pokynmi poisťovne

 

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow