21. október 2020. Uršuľa. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Za poistením už nemusíte nikam chodiť. Stačí zapnúť počítač

Dominika Betáková Dominika Betáková Dominika Betáková  17.12.2014 17.12.2014  

Ste pripravení vyraziť na vysnívanú dovolenku a kufre máte zbalené, no zrazu si uvedomíte, že nie ste poistení. Čo teraz? Už nemáte čas navštíviť kamennú pobočku poisťovne. Vďaka online poisteniu však jednoducho otvoríte internetový prehliadač a na stránke poisťovne, ktorú ste si vybrali, vyplníte formulár a behom pár minút je po vašich starostiach.

 

„Online poistenie sa teší veľkej obľube a trh rastie z roka na rok o desiatky percent. Samozrejme, je tu rozdiel medzi ponúkanými produktmi,“ povedal pre Next Future Martin Šimko, riaditeľ pre marketing a PR Heureka Brokerage & Consulting, ktorý prevádzkuje portál www.cestovnepoistenie.com.

Poisťovne na Slovensku postupom času začali zavádzať formu poistenia cez internet. Hovoriť však o tom, ktorá poisťovňa má najvýhodnejší produkt, je podľa Šimka nemožné. „Rôzne poisťovne sa zameriavajú na rôzne skupiny zákazníkov. V prípade poistenia vozidiel, kde je rozhodujúca cena, sú niektoré poisťovne výhodnejšie pre ľudí z veľkých miest, niektoré zase pre mladších vodičov a niektoré pre silnejšie autá,“ vysvetlil Šimko. Naopak, v cestovnom poistení, kde už nie je najdôležitejšia cena, ale parametre poistenia ako poistná suma, pripoistenia a asistenčné služby, sa produkty líšia podľa toho, kam cestujete. „Tu sú niektoré poisťovne výhodnejšie pri lyžovačkách, niektoré pre cesty do krajín s drahou zdravotnou starostlivosťou a podobne,“ dodal Šimko. Konkrétne o cestovnom poistení informuje jeho internetová stránka, kde záujemcovia môžu podľa parametrov, ktoré zadajú, zistiť, aké poistenie je pre nich najvýhodnejšie.

Poisťovne s online poistením a ich produkty

Union poisťovňa ponúka online poistenie od roku 2002. O päť rokov neskôr bolo možné poistenie cez SMS správu a od roku 2011 si klienti poisťovne môžu uzatvoriť cestovné poistenie aj cez mobilné aplikácie. „Dnes je v Union poisťovni každá tretia zmluva cestovného poistenia a každá štvrtá zmluva povinného zákonného poistenia uzatvorená online,“ povedala pre Next Future Judita Smatanová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa Union poisťovne. Táto poisťovňa ponúka až 11 poistení v štyroch produktových triedach, a to v oblasti cestovania, vozidiel, majetku a dokonca aj úrazové poistenie.

Wüstenrot poisťovňa zaviedla online poistenie pred dvomi rokmi. „V súčasnosti poskytuje Wüstenrot poisťovňa päť druhov poistenia online, a to PZP, cestovné poistenie, poistenie zodpovednosti a naposledy pribudli poistenie právnej ochrany a individuálne zdravotné poistenie,“ zhrnula pre Next Future Daniela Vlčková z oddelenia komunikácie a PR Wüstenrot stavebnej sporiteľne.

Allianz – Slovenská poisťovňa ponúka uzatváranie zmlúv cez internet od roku 2005. „Prostredníctvom nášho online poistenia si môžu klienti uzatvoriť PZP, cestovné poistenie, poistenie stornovacích poplatkov, poistenie do hôr na Slovensku, poistenie domácnosti a bytu a poistenie zodpovednosti zamestnanca,“ vysvetlil pre Next Future Artur Šturmankin, špecialista odboru firemnej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne.

Poisťovňa Generali postupne sprístupňovala online poistenie od roku 2008. Klienti si v nej môžu online uzatvoriť cestovné poistenie do zahraničia, poistenie do hôr na území SR, poistenie vozidla a poistenie majetku.

Poisťovňa Uniqa zaviedla online poistenie pred desiatimi rokmi, pričom išlo o ročné cestovné poistenie v jednoduchej forme. V súčasnosti Uniqa ponúka cestovné poistenie a poistenia v oblasti vozidiel. „Klient si vyberie poistenie, o ktoré má záujem, vyplní formulár a uhradí poistné platobnou kartou. Po úspešnej transakcii dostane na svoju e-mailovú adresu poistku a asistenčnú kartu, ktorú odporúčame vytlačiť a vziať si so sebou,“ povedala pre Next Future Eva Kuchárková, PR konzultant pre poisťovňu Uniqa.

Najobľúbenejšie poistenia

Podľa Smatanovej je v poisťovni Union najobľúbenejšie online cestovné poistenie a PZP. „Pri nich sa predaj cez internet vyrovnáva predaju cez bežné distribučné kanály, ako sú finanční poradcovia a pobočky. Významne však rastie záujem našich klientov aj o poistenie domácnosti a úrazové poistenie cez internet,“ skonštatovala Smatanová. Vo Wüstenrot poisťovni je tiež medzi klientmi najobľúbenejšie práve online cestovné poistenie a PZP. V Allianz – Slovenskej poisťovni je to s obľubou cestovného poistenia a PZP podobne. „Po zjednodušení poistenia domácnosti nám stúpa aj internetový predaj tohto produktu. Vzhľadom na veľkosť našej spoločnosti však online predaj tvorí stále menej ako desať percent uzatvorených zmlúv,“ povedal Šturmankin. PZP a cestovné poistenie sa teší obľube aj v Generali. „Konkrétne je u nás najväčší záujem o krátkodobé cestovné poistenie, pri ktorom klienti oceňujú najmä možnosť jeho rýchleho a okamžitého uzatvorenia aj na poslednú chvíľu pred vycestovaním,“ vysvetlila pre Next Future Lucia Makayová, manažérka komunikácie a hovorkyňa úseku marketingu a komunikácie poisťovne Generali.

Pri výbere vhodného online poistenia záleží na požiadavkách klienta a špecifikách poistenia, ktoré potrebuje. „Medzi podobnými produktmi jednotlivých poisťovní sú rozdiely a tieto špecifiká sú zachované aj pri online poistných produktoch. Napríklad produkty Wüstenrot poisťovne uzavreté online sú totožné s predmetnými produktmi uzavretými štandardnou formou v pobočke,“ zhrnula Vlčková.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow