28. máj 2020. Viliam. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Na redakčnej rade NEXT FUTURE rezonovala téma odvodu z neživotného poistenia

Jana Ondrejka Jana Ondrejka Jana Ondrejka  11.10.2016 11.10.2016  

Po letnej prestávke sa redakčná rada magazínu NEXT FUTURE konala opäť, tentoraz v priestoroch GRAND HOTELA RIVER PARK v Bratislave. Teší nás, že sa rada rozrástla o nových členov a taktiež máme radosť z toho, že diskusia o aktuálnych témach z oblasti poisťovníctva a bankovníctva bola veľmi entuziastická a podnetná. No aktuálna téma, o ktorej sa diskutovalo hneď v úvode septembrového zasadnutia, poisťovniam ani finančným maklérom zrejme veľa radosti neprináša.

 

Ministerstvo financií chce od budúceho roka zaviesť osobitný odvod vo výške 8 % z prijatého poistného v celom neživotnom poistení. Zároveň sa predlžuje platnosť osobitných odvodov pre banky a poisťovne.

Minister Kažimír si od prijatého zákona sľubuje, že bude pôsobiť preventívne a bude predchádzať vzniku škôd a zmierňovať následky už vzniknutých škôd. Na druhej strane je veľká nevôľa poisťovní a finančných agentov. SLASPO návrh označila za neefektívny a dokonca za protiústavný. Podľa asociácie ústava nepozná žiadne odvody, ktoré by boli súčasťou príjmov rozpočtu. Podľa poisťovní sa zvýšenie bude musieť premietnuť do ceny poistného a doplatí tak na to najmä konečný spotrebiteľ.

Viac sa o téme dočítate na stránkach nášho magazínu NEXT FUTURE.

Ďalšie témy, o ktorých sme debatovali na septembrovom zasadnutí, sú spojené skôr so začiatkom školského roka. Išlo teda o finančné produkty vhodné pre žiakov a študentov. Diskutovali sme o možnostiach poistenia študijných nákladov, o poistení pre prípad krádeže vecí žiakov, poistení vecí učňov a študentov v internátoch pre prípad krádeže alebo straty a taktiež o poistení úrazov, ktoré sa týkajú žiakov, študentov a detí. Prítomné poisťovne mali možnosť vyjadriť sa k uvedeným témam a oboznámiť náš magazín s novými produktmi, ktoré sú určené práve spomínanej skupine mladých ľudí.

Rovnaký priestor dostali aj prítomní zástupcovia na Slovensku pôsobiacich bánk. Tí mali možnosť hovoriť o úveroch a produktoch pre žiakov, študentov a deti. Zaujímalo nás, aké výhody získavajú študenti pri otvorení účtu v banke a ako žiaci a študenti pracujú so svojím účtom a úsporami.

Zvedaví sme boli aj na stanoviská finančníkov a bankárov k hypotékam pre mladých a k  bonifikovaným hypotékam. Opýtali sme sa na ich názor na refinancovanie takýchto hypoték.

Viac o spomínaných témach sa môžete už teraz dočítať na portáli www.nextfuture.sk.

Za účasť ďakujeme všetkým prítomným zástupcom bánk, poisťovní a maklérskych spoločností a tešíme sa na ďalšie stretnutie v októbri.

Foto: Simona Oswaldová

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow