28. máj 2020. Viliam. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Smernica IDD bola najdiskutovanejšou témou redakčnej rady

Jana Ondrejka Jana Ondrejka Jana Ondrejka  5.12.2016 5.12.2016  

Implementácia smernice o distribúcii poistenia sa stala hlavnou témou novembrovej redakčnej rady magazínu NEXT FUTURE. Pravidelné stretnutie sa nateraz konalo v luxusnom hoteli Arcadia v centre Bratislavy.

 

O smernici o distribúcii poistenia alebo IDD smernici už nejaký čas diskutujú legislatívci, právnici aj manažéri z oblasti poistenia a finančného sprostredkovania. Tému sme otvorili aj na redakčnej rade magazínu NEXT FUTURE. Príspevkov do diskusie a stanovísk k smernici IDD nebolo málo. K téme sa vyjadroval najmä pán Štefan Velčický z Národnej banky Slovenska, ale postupne svoj názor vyslovili všetci prítomní zástupcovia na Slovensku pôsobiacich poisťovní a aj prítomní finanční agenti. Diskutovalo sa najmä o tom, ako sa dá s touto smernicou vyrovnať v praxi. Otvorene sa hovorilo aj o nedostatkoch súčasnej právnej úpravy. Cieľom smernice by malo byť predovšetkým chrániť práva spotrebiteľov a poskytnúť im rovnako kvalitné podmienky pri zabezpečovaní si poistenia. Na to, či smernica skutočne plní svoju úlohu, sú však zatiaľ rozporuplné postoje. Finančných sprostredkovateľov zrejme v roku 2017 aj vďaka smernici IDD (no nielen vďaka nej) čakajú zložité časy.

 

Ďalšia téma, ktorú pripravila redakcia NEXT FUTURE, je investičné a kapitálové životné poistenie. Kapitálové životné poistenie už väčšina poisťovní prestala ponúkať. Ak si chcú poistenci popri poistení aj sporiť, ostáva im ešte investičné poistenie. Ak by sa však aj u nás, podobne ako je to aktuálne v Českej republike, zaviedlo rozloženie provízie za uzavretie životného poistenia na päť rokov, zrejme by to výrazne otriaslo aj investičným poistením.

 

Kúpa a prefinancovanie pozemku a následnej stavby domu. S touto problematikou sme sa počas redakčnej rady obrátili na zástupcov slovenských bánk. Ako prefinancovať hypotekárnym úverom pozemok, ale aj stavbu, sa môžete dočítať na portáli www.nextfuture.sk. Stanoviská bánk sme zhrnuli v článku „Kúpa pozemku a stavba domu. Ako si môžete pomôcť hypotékou?“

 

Obísť sme nemohli ani americké voľby, ktorých výsledky už poznáme, no o vplyvoch na celosvetovú ekonomiku sa zrejme ešte nejakú chvíľu polemizovať bude. Minimálne kým Donald Trump nenastúpi do svojho úradu a nezačne poniektoré avizované zmeny skutočne realizovať.

Foto: Simona Oswaldová

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow